Bogdan Mitrea, golgheterul fundașilor din play-off, își explică performanța: „Dacă s-a putut asta, orice este posibil în viață”. Cu ce a rămas după experiența de la FCSB | INTERVIU

Bogdan Mitrea, golgheterul fundașilor din play-off, își explică performanța: „Dacă s-a putut asta, orice este posibil în viață”. Cu ce a rămas după experiența de la FCSB | INTERVIU
Bogdan Mitrea, de la Sepsi OSK, reactioneaza dupa inscrierea unui gol in timpul meciului de fotbal contra echipei Universitatea Craiova din etapa 6 a play-off-ului Ligii 1, disputat pe stadionul Municipal din Sfantu Gheorghe, miercuri, 5 mai 2021. ALEX NICODIM / MEDIAFAX FOTO
  • Publicat:
  • Actualizat:

Bogdan Mitrea este fundașul care poate decide campioana în Liga 1. Cel mai ofensiv apărător din play-off a marcat în victoriile lui Sepsi cu FCSB (2-1) și cu Universitatea Craiova. Chiar dacă joacă fundaș central golul l-a caracterizat mereu. Are 5 reușite în acest sezon, dar în cel mai bun sezon al său a reușit 14 goluri, în tricoul lui Viitorul. Era stagiunea 2014 – 2015 și Bogdan Mitrea termina pe locul 3 în clasamentul golgheterilor.

Și la echipa națională a debutat cu gol. Un debut la 33 de ani, când nu mai visa la așa ceva. Tot când nu se mai aștepta a venit și debutul în Liga 1. Avea deja 25 de ani și se gândea mai mult la o altă meserie decât să ajungă unul dintre fundașii buni din România.

Bogdan Mitrea, golgheterul fundașilor din play-off, își explică performanța: „Dacă s-a putut asta, orice este posibil în viață”

Bogdan Mitrea, fundașul care a încurcat FCSB și Universitatea Craiova în play-off vorbește pentru ProSport despre cum devine un fundaș golgheter, despre golul carierei și despre perioada scurtă de la FCSB.

Bogdan, ești fundașul golgheter, din nou, cum erai și la Viitorul. De unde simțul acesta pentru gol?

Nu știu, de mic copil mi-a plăcut golul, jucam mijlocaș când eram junior și probabil de acolo mi se trage.

Ești decisiv în lupta la titlu. Golurile tale au încurcat FCSB și Craiova.

Mă bucur că am reușit să marchez împotriva ambelor echipe, dar consider că golurile au contat în primul rând pentru echipa mea, pentru obiectivul nostru.

Bogdan Mitrea (C), de la Sepsi OSK, reactioneaza dupa inscrierea unui gol in timpul meciului de fotbal contra echipei Universitatea Craiova din etapa 6 a play-off-ului Ligii 1, disputat pe stadionul Municipal din Sfantu Gheorghe, miercuri, 5 mai 2021. ALEX NICODIM / MEDIAFAX FOTO

Debut cu gol la națională, la 33 de ani: „Mai bine de atât nu se putea”. Din Liga 4, la FCSB

Care a fost cel mai important gol din cariera?

Golul de la națională.

Debutul la națională cu gol a fost ceva la care nu mai sperai? Cum e să debutezi la 33 de ani?

Mereu am sperat să evoluez la națională, este un vis împlinit, mai ales că am debutat cu gol. Mai bine de atât nu se putea, iar faptul că am debutat la 33 ani înseamnă că orice este posibil în viață și în fotbal.

Care ți-a fost cel mai greu moment din carieră?

Cel mai greu a fost să fac pasul de la juniori la seniori, nu mi s-a acordat încredere și a trebuit să o iau de jos, de la Liga a 4-a. A fost o perioadă de 5 ani, în care însă nu am cedat niciodată și până la urmă am fost răsplătit. Am debutat destul de târziu în Liga 1, la aproape 25 de ani, dar de atunci mă bucur de fiecare moment și vreau să scot maximul din timpul rămas de jucat.

Și la FCSB a fost un moment greu? Ai fost și tu o victimă a deciziilor patronului?

Într-adevăr am jucat doar 9 meciuri, dar am avut ocazia să debutez în Champions League și Europa League şi rămân cu aceste amintiri după experiența de la FCSB. Nu știu dacă am fost o victimă a deciziilor dânsului, nu am nicio problemă cu domnul Becali.

Cine este cel mai bun atacant din Liga 1 pentru cel mai ofensiv fundaș?

E greu să aleg doar un atacant, sunt câțiva, de profiluri diferite, care îmi plac. Cel mai bun atac îl are FCSB.

Licențiat în jurnalism, Vlad Măcicășan a început să colaboreze cu ProSport încă din anii de facultate. Scrie fără întrerupere pentru ProSport de 17 ani, când a și început cariera de jurnalist sportiv. Jurnalist de presă scrisă și tv, Vlad Măcicășan moderează și emisiuni ... citește mai mult
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Trump, ironie la adresa lui Iohannis de la Casa Albă. Trump către Rutte: „A mai fost o altă persoană care nu mi-a plăcut. Nu am fost fericit. Și cred că l-am ținut departe”
Trump, ironie la adresa lui Iohannis de la Casa Albă. Trump către Rutte: „A mai fost o altă persoană care…
Iubita șoferului de TIR ucis pe autostradă, în Belgia, și-a refăcut viața! Cine este noul bărbat din viața ei
Iubita șoferului de TIR ucis pe autostradă, în Belgia, și-a refăcut viața! Cine este noul bărbat din viața ei
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi…
Svetlana Simion, mama lui Radu Drăgușin, a dezvăluit cum decurge recuperarea fotbalistului și când ar putea reveni: „Nu ne grăbim!”
Svetlana Simion, mama lui Radu Drăgușin, a dezvăluit cum decurge recuperarea fotbalistului și când ar putea reveni: „Nu ne grăbim!”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt mici detalii de pus la punct”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt…
Fotbalistul l-a sfidat pe Hagi! A refuzat să intre pe teren:
Fotbalistul l-a sfidat pe Hagi! A refuzat să intre pe teren: "Mâine ai plecat". "Regele" l-a făcut praf în faţa…
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele: „Nu am timp să mă fandosesc”
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele: „Nu am timp să mă fandosesc”
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
BANCUL ZILEI. Ștrulă îl întreabă pe Bulă: - Cum stai cu viața amoroasă?
BANCUL ZILEI. Ștrulă îl întreabă pe Bulă: - Cum stai cu viața amoroasă?
Cine l-ar fi împuşcat în cap pe jandarmul de 27 de ani. Mesaj emoţionant postat de mama tânărului
Cine l-ar fi împuşcat în cap pe jandarmul de 27 de ani. Mesaj emoţionant postat de mama tânărului
Adevărul despre OZN-uri! Suntem SAU NU vizitați de extratereștri?
Adevărul despre OZN-uri! Suntem SAU NU vizitați de extratereștri?
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro
El e Răzvan, jandarmul în vârstă de 27 de ani, care a murit azi. Un coleg l-a împușcat la un exercițiu
El e Răzvan, jandarmul în vârstă de 27 de ani, care a murit azi. Un coleg l-a împușcat la un…
Cod Rutier 2025. Șoferii care nu mai trec de ITP. Documentul cerut acum obligatoriu de RAR
Cod Rutier 2025. Șoferii care nu mai trec de ITP. Documentul cerut acum obligatoriu de RAR
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere după vestea tragică: „Aerul meu, te voi iubi mereu”
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere după vestea tragică: „Aerul meu,…
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi…
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Cartea de Identitate a Vehiculului: Ești obligat să o ai în mașină?
Cartea de Identitate a Vehiculului: Ești obligat să o ai în mașină?
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României" în grad de Cavaler. Imagini inedite de la ceremonia specială
×